św. Jana Pawła II

"To jest moja Matka, ta ziemia!"

ŚWIĘTOKRZYSKI SZLAK PAPIESKI

św. Jana Pawła II

„Pilnujcie mi tych szlaków”

Świętokrzyski Szlak Papieski Świętego Jana Pawła II liczy 41 kilometrów i prowadzi z Kielc przez Dyminy, Kaczyn do Masłowa.

Szlak Papieski wyznaczony został na pamiątkę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża podczas jego IV Pielgrzymki do Polski. Papież odwiedził wówczas, w czerwcu 1991 r. Kielce, a mszę św. odprawił na sportowym lotnisku w Masłowie koło Kielc, gdzie ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i otrzymał tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego.

Wytyczony szlak otwarty został 15 października 2015 roku w przeddzień 37 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

KIELCE – DYMINY – KACZYN – CEDZYNA – MASŁÓW

Idea utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Świętego Jana Pawła II zrodziła się z inicjatywy przewodników świętokrzyskich – Lecha Segieta, Jacka Jopowicza i Michała Wilczyńskiego. Pomysł poparł ksiądz biskup Marian Florczyk, a porozumienie o utworzeniu i utrzymaniu szlaku podpisali przedstawiciele Urzędu Miasta w Kielcach, Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach, Urzędu Gminy w Górnie, Urzędu Gminy w Masłowie oraz Diecezji Kieleckiej – biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk.

Duży udział w wytyczaniu i powstaniu tego szlaku miał także ks. Krzysztof Banasik v-ce Dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej razem z Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży ks. Sławomirem Sarkiem.

Patronat honorowy nad wszystkimi szlakami papieskimi obejmuje kardynał Stanisław Dziwisz, a nadzór merytoryczny i koordynację sprawuje Fundacja Szlaki Papieskie.

qq

0,0 km
początek szlaku

Kielce – Plac Jana Pawła II / pomnik JP2
Wędrówkę rozpoczynamy w samym centrum Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego, z Placu Jana Pawła II znajdującego się obok Bazyliki Katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP. Stoi tu pomnik naszego świętego rodaka.

Przy Katedrze Kieleckiej od strony południowej znajduje się plac nazwany imieniem Papieża Polaka.

Istnieje hipoteza, że Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kielce już w czasie okupacji, gdy wstąpił do tajnej organizacji pod nazwą „Unia”. W latach powojennych bywał tu kilkukrotnie, m.in. w 1953 roku, gdy udzielił ślubu swoim przyjaciołom – Zofii Jaroń i Stanisławowi Lubertowiczowi. W sierpniu 1963 roku jako metropolita krakowski uczestniczył w pogrzebie biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka; bywał tu jeszcze kilka razy z okazji ważnych dla miasta jubileuszów, a także z wizytami prywatnymi. Krótko przed wyborem na papieża w kwietniu 1978 roku odwiedził i uświetnił swą osobą uroczystości 250-lecia Seminarium Duchownego w Kielcach. Podczas pielgrzymki do kraju papież Jan Paweł II nie zapomniał o mieście nad Silnicą i złożył wizytę w 1991 roku.

 

Na placu przed katedrą stoi pomnik św. Jana Pawła II. Postument pomnika zaprojektowała rzeźbiarka Anna Grabiwoda. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 3 VI 1991 r. podczas pielgrzymki papieża do Polski.

 

Pierwsza świątynia została wzniesiona w XII w. z fundacji biskupa krakowskiego Gedeona. Wielokrotna przebudowa – ostatnia w XIX w. sprawiła, że świątynia jest wielostylowa. Wewnątrz ołtarz główny z XVIII w. – dzieło Antoniego Frąckiewicza. W ołtarzu obraz Wniebowzięcia NMP z 1730 r. malowany przez Szymona Czechowicza w Rzymie. W lewej nawie, wykonany na srebrnej blasze XVIII-wieczny wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa na tle Jerozolimy. Naprzeciw, kaplica poświęcona Janowi Pawłowi II. Znajduje się tutaj również wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W nawie tej widzimy również tryptyk z Łagiewnik z 1500 r.: w środku obraz Matki Boskiej, w bocznych skrzydłach pierwsi święci polscy: św. Wojciech i św. Stanisław ze Szczepanowa. W prawej nawie ołtarza słynący cudami obraz Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej z Dzieciątkiem z XVII w., obraz koronowany w 1991 r. przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty na Ziemi Świętokrzyskiej. Po wyjściu z Bazyliki, naprzeciw frontonu widzimy piękną bryłę Pałacu Biskupów Krakowskich z XVII w. – jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce z tego okresu.

 

qq

2,1 km

Kielce – Stadion lekkoatletyczny
Tablica przy stadionie upamiętniająca lądowanie i start śmigłowca z Janem Pawłem II

qq

4,7 km

Kielce – Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych
Klasztor Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel pw. Królowej i Ozdoby Karmelu – trzeba zobaczyć to miejsce uświęcone modlitwą.

W zgromadzeniu kieleckim pielęgnowane są tradycje Karmelu wileńskiego (Karmel w Wilnie istniał w latach 1638-1865 jako fundacja klasztoru św. Marcina w Krakowie i św. Józefa w Lublinie oraz w latach 1938-1945 jako fundacja klasztoru wesołowskiego w Krakowie).

Trzy siostry z Karmelu wileńskiego i dwie siostry z Karmelu wrocławskiego przybyły na fundację do Kielc 15 lipca 1958 r. W latach 70. klasztor został znacznie rozbudowany, powstała nowa kaplica. Dnia 18 listopada 1979 r. klasztor i kaplica zostały poświęcone przez bpa J. Jaroszewicza, ordynariusza kieleckiego. 

qq

7,7 km

Kielce – Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach
Po prawej stronie ulicy znajduje się kościół w Dyminach p.w. Matki Boskiej Fatimskiej. Kamień węgielny pod świątynię poświęcił Jan Paweł II w 1987 r. W kościele przechowywane są pamiątki po Ojcu Świętym Janie Pawle II: ornat, zastawa stołowa, sprzęt codziennego użytku. 

Początki nowej wspólnoty parafialnej w Dyminach, wydzielonej z parafii Suków i Chrystusa Króla w Kielcach to 1986 r., gdy powstał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki 29 grudnia 1988 r. Budowa kościoła w stanie surowym to lata 1988-1993. Konsekracji świątyni dokonał w Roku Jubileuszowym 2000 bp Kazimierz Ryczan. W ołtarzu głównym znajduje się duża płaskorzeźba w stiuku, przedstawiająca Matkę Bożą Fatimską, w bocznych – Pan Jezus Miłosierny oraz ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Ze stiuku wykonano także stacje Drogi Krzyżowej i tabernakulum. Posadzka z marmuru „biała mariann”, wreszcie ołtarz, ambonka, chrzcielnica zrobione z zielonego marmuru, uzupełniają wystrój wnętrza. W kościele znajduje się kolekcja pamiątek po Janie Pawle II. Przy świątyni widnieje grota poświęcona Matce Bożej.

  • 0,0 km – plac św.  Jana Pawła II
  • 1,4 km – Kadzielnia
  • 2,1 km – Stadion Lekkoatletyczny, tablica upamiętniająca lądowanie i start śmigłowca z Janem Pawłem II
  • 2,7 km – park linowy, szlak czarny
  • 3,8 km – pętla autobusowa
  • 4,7 km – Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych
  • 4,8 km – przejście na ulicy Ściegiennego
  • 5,0 km – tunel pod ul. Ks. Popiełuszki
  • 6,1 km – polana (skręt w prawo do stadniny MAAG, przejście na wprost Szlakiem Papieskim do ul. Łanowej)
  • 7,7 km – Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach
  • 7,9 km – kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej
  • 8,9 km – pętla autobusowa
  • 10,7 km – podnóże Babiej Góry
  • 13,8 km – teren jednostki wojskowej
  • 14,7 km – droga Suków – Podmarzysze
  • 15,4 km – Podmarzysze
  • 15,7 km – most na Czarnej Nidzie
  • 16,8 km – Marzysz I
  • 17,2 km – most na Belniance
  • 18,8 km – Kościół pw. MB Częstochowskiej i Św. Jana Pawła II w Kaczynie, Ośrodek Caritas
  • 19,3 km – droga Borków – Suków
  • 20,3 km – Góra Zielona
  • 20,7 km – poletko myśliwskie
  • 21,1 km – wiata myśliwska
  • 23,3 km – Góra Jabłonna
  • 24,7 km – Niestachów
  • 28,6 km – połączenie ze szlakiem niebieskim Chęciny – Łagów
  • 31,4 km – Góra Otrocz
  • 32,8 km – punkt czerpania wody
  • 33,0 km – panorama, widok na Góry Świętokrzyskie
  • 35,2 km – most na Lubrzance, Cedzyna
  • 36,2 km – zalew w Cedzynie
  • 37,0 km – Wola Kopcowa
  • 39,6 km – lotnisko w Masłowie
  • 41,0 km – Masłów, tablica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, koniec szlaku

Ślady Jana Pawła II na trwałe odciśnięte zostały na Ziemi Świętokrzyskiej, nade wszystko w sercach jej mieszkańców. Nie zapomnijmy Jego nauczania, wspominajmy to szczególne wydarzenie, kiedy w pięknej scenerii wzgórz świętokrzyskich otaczających masłowskie lotnisko, w czerwcowe popołudnie 1991 roku, stanął wśród nas Namiestnik Chrystusa. Przekazujmy następnym pokoleniom pamięć o św. Janie Pawle II i o tej szczególnej Eucharystii  sprawowanej podczas niezwykłej burzy, jaka się wtedy rozpętała. A nade wszystko przywołujmy słowa Papieża, który rozważając w homilii IV przykazanie Dekalogu mówił do nas:  „To jest moja matka ta ziemia! To jest moja matka ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!” . W ulewnym deszczu przy kanonadzie grzmotów Jan Paweł II nauczał o poszanowaniu rodziny, o nierozerwalności związku małżeńskiego i godności człowieka oraz o miejscu Krzyża w życiu prywatnym i publicznym.

Powiedział wtedy: „Dziękuję Bożej Opatrzności, że mogłem sprawować Eucharystię tu, na ziemi Świętego Krzyża. Krzyż jest wam drogi. O ten Krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach”.

Niech wędrowanie po miejscach uświęconych obecnością Świętego Jana Pawła II
będzie okazją do aktywnego wypoczynku, umocnieniem sił fizycznych i duchowych
oraz czasem odkrywania zbawczej miłości Boga objawionej w Krzyżu Chrystusa.